Az ember alapjában véve fél a változástól, jobb szereti a már ismert, biztonságos környezetet, rendszert. Nem változtat addig, amíg nem muszáj. Kiváló példa erre a koronavírus, mert bár korábban a globális felmelegedés miatt az emberek a fülük botját sem mozdították, most ”meglepő” módon szinte a teljes világ le tudott állni, félve a vírustól, a haláltól.
Változás mindig lesz, ez örök dolog, amíg világ a világ. Hogy hol és milyen változások érnek minket, nem feltétlen tudjuk mindig befolyásolni, viszont van valami, amire igenis van ráhatásunk.
Reziliencia, te Drága!
A Wikipédia szerint a reziliencia “általános értelemben rugalmas ellenállási képesség, azaz valamely rendszernek – legyen az egy egyén, egy szervezet, egy ökoszisztéma vagy éppen egy anyagfajta – azon reaktív képessége, hogy erőteljes, meg-megújuló, vagy akár sokkszerű külső hatásokhoz sikeresen adaptálódjék.”
“A reziliencia a pszichológiában lényegében azt a tulajdonságot vagy helyesebben képességet jelöli, hogy az ember gyorsan vissza tudja nyerni eredeti, jó állapotát testi-lelki szenvedés, illetve nehéz élethelyzetek átélése után. Ahhoz, hogy a folyamatos változásokat le tudjuk kezelni, szükség lesz egyfajta rugalmas ellenállásra, hogy az új hatásokhoz adaptálódni tudjunk.”
Home office? Áááá, azt nálunk nem lehet!
Ugye, ismerős ez a mondat? Nem egy cégtől hallottam, hogy a home office-t sok-sok dolog miatt nem lehet bevezetni. Majd jött egy világjárvány, ami mindenkit térde parancsolt és érdekes módon, szinte egyik napról a másikra lehetővé vált a dolgozók otthoni munkavégzése. Mi ez, ha nem gyors és rugalmas adaptálódás?
Szerencsésnek mondhatja ma magát az, akinek nem kell a munkáját, megélhetését, vállalkozását újra gondolnia a történtek fényében.
Egyéni vállalkozóként nekem is sok-sok kihívást hozott ez az új helyzet. Nehéz pillanatokat, nehéz döntéseket és hosszú, végeláthatatlan munkaórákat, hogy kitaláljam a jelenlegi helyzethez leginkább működőképes stratégiát. Majd ezután tanulni, olvasni, hogy hogyan tudom megvalósítani.
Munka nélkül? De meddig? Ha valaki vállalkozó, akkor egy idő után megszokja és automatikussá válik, hogy a krízis helyzetekre nem pánikkal, hanem megoldáskereséssel reagáljon. Nincs más, csak az előre menekülés. Ez a fajta működés sok olyan készséget és képességet foglal magában, ami segíti a gyors alkalmazkodást- a rezilienciát. A vállalkozás életben maradását.
Ugyanez az attitűd viszont többségében nem igaz a munkavállalókra, akik mindig alkalmazottként dolgoztak, megmondták neki, hogy mit kell csinálni. Nem voltak rákényszerülve az ilyen fajta működésre, látásmódra (természetesen vannak ilyen jellegű pozíciók is, ahol ugyanilyen működés szükséges, nekik most talán könnyebb). Nem kellet döntéseket hozniuk, amin a saját megélhetésük (is) múlott.
Most viszont egyik napról a másikra több ezer ember lett munkanélküli. Kevesebb a nyitott pozíció, több a jelentkező, nagyobb a verseny. Mihez kezdenek most? Mi lesz velük?
Eleve adott egy új, stresszesebb élethelyzet a járvány és karantén miatt. Adott a helyzet, hogy nagyobb a verseny.
Mit az, amit TE megtehetsz?
Sok esetben valószínű az a legsürgetőbb, hogy minél hamarabb találj munkát. Viszont van még pár dolog, ami hasznos lehet:
Elfogadás: Valamilyen szinten el kell fogadni, a mostani helyzetet. Ez nem jelent feladást. Valamint tudatosítani, hogy ebből is ki fogunk jönni és habár másképp, de újra el fog indulni az élet.
Önismeret, tudatos karrierépítés:
Az önismereti munka mindig megtérül. Amennyiben teheted, foglalkozz többet magaddal és a céljaiddal. Még akkor is, ha jelen helyzetben elképzelhetetlennek tartasz néhány dolgot, hogy valóra válhat. Gondolkodj, tervezz, hogy tudd, merre fogsz indulni, ha ismét megnyílnak a lehetőségek.
Tanulj, képezd magad!: Attól függően, hogy milyen karrier céljaid vannak- akár pozícióváltás, új munkahely, teljesen új terület kipróbálása- kezdd el képezni magad. Rengeteg féle online tananyagból választhatsz. Nyelveket tanulhatsz, vagy akár marketing ötleteket is gyűjthetsz a vállalkozásodhoz.
Ha úgy érzed nehéz helyzetben vagy és szükséged van segítségre, kérj időpontot ingyenes, félórás konzultációra!